Denzel Dumfries briljirao je prošlog tjedna za Inter protiv Barcelone u spektakularnom remiju 3:3, no sav svjetla reflektora ponovno je ukrao tinejdžer koji prkosi svim pravilima nogometne logike – Lamine Yamal.
Sa svega 17 godina i 291 danom, Yamal je postao najmlađi strijelac u povijesti polufinala Lige prvaka. Njegova izvedba protiv Intera bila je toliko dominantna da su i protivnički igrači, poput Alessandra Bastonija, otvoreno priznali da ne znaju kako ga zaustaviti. Trener Intera Simone Inzaghi morao je trostruko čuvati Yamala – ali ni to nije bilo dovoljno.
Nakon utakmice, čak su i nogometne zvijezde ostale bez riječi. Erling Haaland nazvao ga je “nevjerojatnim”, a Bukayo Saka priznao: “To što on radi u toj dobi, to nije normalno. Nitko to ne radi.”
Yamal ne dominira samo zbog svojih brojki – iako su i one impresivne: ove sezone sudjelovao je u 35 pogodaka, zabio u svakom od tri El Clásica i ostavio iza sebe najjače obrane Europe. No ono što ga izdvaja jest njegova sposobnost da baš na najvećoj sceni bude najopasniji. Što je utakmica važnija, to Yamal više briljira.
Barcelona bez njega jednostavno ne izgleda isto. U svakoj utakmici koju je propustio zbog ozljede – gubili su bodove. Ta ovisnost o 17-godišnjaku sve više podsjeća na godine kada je Blaugrana bila “ovisna o Messiju”.
Je li Yamal već najbolji igrač svijeta? Statistike još uvijek kažu da postoji nekolicina ispred njega, poput Salaha i Raphinhe. No, u dobi u kojoj su Messi i Ronaldo tek kretali, Yamal već piše povijest. Legenda Barcelone Ronald De Boer priznaje: “Dalje je stigao nego Messi u toj dobi. Sada je pitanje može li zadržati tu razinu godinama.”
Lionel Messi sam vjeruje da može: “Ima samo 17 godina i nastavit će rasti. Već je jedan od najboljih.”
Možda je prerano reći da je Yamal najbolji, ali jedna stvar je jasna – nitko danas ne izaziva takav strah kod obrana kao ovaj mladić iz Mataróa.
A kad te se svi boje, a ti ne osjećaš strah – možda si već broj jedan.