Subota, 4. Jula 2026.
Najnovije
Aktuelno

Slato iznio ozbiljne optužbe: Kredit od skoro četiri miliona KM, hipoteka i haos u Željezničaru

Bivši direktor FK Željezničar Haris Slato u ekskluzivnom razgovoru za Sport Centar govorio je o razlozima svog odlaska s Grbavice, finansijskom stanju u klubu i odnosu sa bivšim predsjednikom Upravnog odbora Saninom Mirvićem.

Slato tvrdi da je ostavku podnio jer nije mogao podržati poslovni model koji je, prema njegovim riječima, zagovarao Mirvić. Kako navodi, jedna od ideja bila je podizanje kredita vrijednog oko 3,75 miliona KM, uz mjenice i hipoteku kao garanciju.

Prema njegovim riječima, smatrao je da bi takvo zaduživanje predstavljalo veliki rizik za budućnost kluba, zbog čega je odlučio napustiti funkciju direktora.

U intervjuu je istakao i da nakon njegove ostavke nije postojala jasno definisana osoba ovlaštena za potpisivanje klupske dokumentacije, te da je i nakon odlaska bio pozivan da potpisuje određene dokumente, što je odbio.

Dotakao se i najavljene saradnje s Adidasom, navodeći da ugovor nikada nije zvanično potpisan, iako je javnosti ranije predstavljeno da je partnerstvo dogovoreno.

Govoreći o finansijama, Slato tvrdi da se klub suočava s višemilionskim obavezama prema igračima, zaposlenicima i dobavljačima, uz višemjesečna kašnjenja plata. Dodao je i da su hrvatski stručnjaci Marko Marić i Ivan Prelec prije nastavka saradnje tražili isključivo da se izmire zaostala dugovanja prema igračima i uposlenicima.

Slato je također izrazio stav da odnos između Mirvića i Željezničara nije predstavljao klasičnu investiciju, već model pozajmice, što je, prema njegovom mišljenju, dugoročno moglo dodatno opteretiti klub.

Kompletan intervju Harisa Slate možete pročitati na portalu Sport Centar.