Srijeda, 1. Jula 2026.
Najnovije
Istaknute

Zmajevi će dobiti veliko pojačanje za Mundijal? Vitaly Janelt u Sarajevu

Bosna i Hercegovina ostvarila je jedan od najvećih uspjeha u svojoj fudbalskoj historiji plasmanom na Svjetsko prvenstvo, a reprezentacija bi uskoro mogla postati jača za još jedno zanimljivo ime. Nakon što je Samed Baždar odlučio promijeniti sportsko državljanstvo i obući dres Zmajeva, sličan potez mogao bi napraviti i njemački fudbaler Vitali Janelt.

Prema navodima medija, Janelt je već dobio pasoš Bosne i Hercegovine, a dodatnu pažnju izazvala je fotografija sa slavlja reprezentacije nakon velikog uspjeha.

Na slici koju je podijelio Baždar, pored njega i Adem Ljajić, u pozadini se navodno nalazi upravo Janelt, što je podstaklo spekulacije da je njegov dolazak u reprezentaciju veoma blizu.

Slavlje je održano na Čengić vili, gdje su izabranici selektora Sergej Barbarez proslavili plasman na Mundijal, a prisustvo veziste Brentford FC dodatno je podgrijalo priče o njegovom priključenju nacionalnom timu.

Janelt, koji je u privatnom životu povezan s Bosnom i Hercegovinom preko supruge Ines, već je ranije iskazao želju da nastupa za Zmajeve.

Ko je Vitali Janelt?

Janelt ima 26 godina i rođen je u Hamburgu. Fudbalski put započeo je u omladinskoj školi Hamburger SV, a 2014. godine prešao je u RB Leipzig za 150.000 eura. Ipak, nije dobio priliku u prvom timu, pa je 2016. godine otišao u VfL Bochum, gdje je proveo tri sezone prije nego što ga je otkupio Brentford.

Danas se procjenjuje da vrijedi oko 30 miliona eura, a za engleski klub odigrao je više od 200 utakmica. Riječ je o univerzalnom igraču koji može pokriti pozicije beka i zadnjeg veznog, a tokom karijere prošao je sve mlađe selekcije Njemačke, od U15 do U21, upisavši ukupno 31 nastup.

Situaciju oko njegovog eventualnog nastupa za Bosnu i Hercegovinu komentarisao je i Emir Spahić:

“Zadržaćemo se na “A” reprezentaciji. Istina je da Vitali Janelt uskoro dobija pasoš i državljanstvo Bosne i Hercegovine i to ćemo brzo završiti. Zahvaljujem se svim koji su radili na tome. Sada ćemo sa FIFA da završimo sve oko sportskog državljanstva i on će biti dio naše reprezentacije. Vjerujemo da će sve biti dobro”, rekao je Emir Spahić o slučaju Vitalija Janelta.

Ukoliko se završi kompletna procedura sa FIFA-om, Bosna i Hercegovina bi mogla dobiti veliko pojačanje uoči nastupa na Svjetskom prvenstvu, čime bi selekcija dodatno povećala konkurenciju i kvalitet u veznom redu.