Srijeda, 19. Augusta 2026.
Najnovije
Fudbal

NS BiH kaznio Borac zbog veličanja Ratka Mladića

Disciplinska komisija Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine kaznila je aktuelnog prvaka BiH FK Borac jednom utakmicom bez gledatelja i novčanom kaznom od 5.000 KM zbog dešavanja na utakmici prvog kola domaćeg prvenstva protiv Veleža.

Prekid utakmice trajao ukupno 37 minuta

Na sjednici Disciplinske komisije, održanoj 19. augusta 2026. godine, razmatrana je prijava Komiteta za takmičenje NS BiH zbog prekršaja počinjenih tokom susreta Borca i Veleža, odigranog 9. augusta na Gradskom stadionu u Banjoj Luci.

Borac je zbog rasizma i drugih oblika diskriminacije kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 5.000 KM, ali i zabranom igranja jedne prvenstvene ili kup utakmice pred gledaocima na cijelom stadionu.

Do kazne je došlo zbog neprimjerenog i diskriminatornog skandiranja domaćih navijača, zbog kojeg je utakmica u više navrata prekidana.

Prema navodima iz odluke, susret je zbog skandiranja bio prekinut ukupno 37 minuta, a tom prilikom primijenjeno je pravilo „tri koraka“, kojim se predviđaju postupne mjere u slučaju neprihvatljivog ponašanja s tribina.

Nakon privremenih prekida igre i nastavka skandiranja, donesena je odluka o pražnjenju sjeverne tribine Gradskog stadiona u Banjoj Luci.

Borac slavio 3:1, Savez nije naveo sadržaj skandiranja

Utakmica je na kraju nastavljena, a Borac je stigao do pobjede rezultatom 3:1 i tako uspješno otvorio novu sezonu Premijer lige BiH.

Ipak, pažnju je privukao i dio obrazloženja disciplinske odluke, odnosno činjenica da na zvaničnoj stranici Nogometnog saveza BiH nije precizirano šta su domaći navijači skandirali.

Također, sadržaj spornih skandiranja nije spomenut ni u televizijskom prijenosu na Areni Sport, iako je upravo zbog njih utakmica u više navrata prekidana.

Prema informacijama koje su se pojavile nakon utakmice, sporno skandiranje bilo je usmjereno prema presuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću, ali NS BiH u objavljenoj odluci nije naveo konkretan sadržaj povika.

Borac će tako narednu domaću prvenstvenu ili kup utakmicu morati odigrati bez prisustva gledatelja, dok će uz to u kasu NS BiH uplatiti 5.000 KM zbog prekršaja svojih navijača.