TikTok je preplavljen videozapisima koji tvrde da je “Squid Game” baziran na istinitoj priči, ali koliko su te tvrdnje tačne?
Od viralnih videa koji spominju “Bratov Dom” i tvrde da je serija “bazirana na istinitoj priči iz 1986.” do slika koje prikazuju jeziva napuštena mjesta nalik šarenim hodnicima u “Squid Game” kompleksu, mnoge stvari koje se dijele nisu tačne. Na primjer, te fotografije su potvrđene kao AI slike od strane umjetnika koji ih je kreirao.
Iako “Squid Game” nije direktno baziran na nekom specifičnom događaju, postoje neke stvarne inspiracije koje su uticale na priču i likove u seriji.
Da li je “Squid Game” baziran na istinitoj priči?
Srećom, “Squid Game” nije direktno baziran na stvarnom događaju, niti je istinita priča. Kreator Hwang Dong-hyuk ranije je objasnio da je inspiraciju za takmičenje pronašao u japanskim stripovima i animacijama.
“Slobodno priznajem da sam dobio veliku inspiraciju od japanskih stripova i animacija tokom godina”, rekao je za Variety. “Kada sam počeo, bio sam u finansijskim poteškoćama i provodio sam mnogo vremena u kafićima čitajući stripove, uključujući ‘Battle Royale’ i ‘Liar Game’.”
“Battle Royale” je popularni japanski akcioni roman (i film) u kojem grupa srednjoškolaca mora da se bori do smrti pod totalitarnom vladom. U “Liar Game”, takmičari su ohrabreni da varaju i lažu kako bi uzeli novac od drugih takmičara, dok gubitnici snose dugove proporcionalne svojim gubicima.
“Pitao sam se kako bih se osjećao da učestvujem u tim igrama. Ali igre su mi bile previše komplikovane, pa sam se fokusirao na korištenje dječijih igara za svoj rad”, dodao je.
Priča o Gi-hunu inspirisana je stvarnim štrajkom Ssangyong Motors
Hwang je 2021. objasnio da je inspiraciju za Gi-hunovu prošlost dobio iz stvarnog štrajka Ssangyong Motors. “Kroz referencu na otpuštanja u SsangYong Motoru, želio sam pokazati da bilo koja obična osoba iz srednje klase može pasti na dno ekonomske ljestvice preko noći”, rekao je za AFP.
U prvoj sezoni saznajemo da je Gi-hun otpušten sa svog posla u Dragon Motorsu nakon 16 godina rada. Kasnije je štrajkovao sa drugim zaposlenima prije nego što su ga trajne finansijske poteškoće dovele do učestvovanja u igrama.
Njegova priča odražava stvarna dešavanja iz 2009. godine, kada je više od 2600 radnika (43% ukupne radne snage) otpušteno iz Ssangyong Motor Company. Ovo je izazvalo 77-dnevni štrajk i sukobe između štrajkača i policije.
Da li je “Squid Game” baziran na Bratovom Domu iz 1986.?
Iako “Squid Game” nije direktno povezan sa Bratovim Domom, postoje određene sličnosti sa brutalnim elementima iz serije.
Bratov Dom je bio internatski kamp u Busanu, Južna Koreja, koji je trebao služiti kao utočište za beskućnike. Međutim, nevini ljudi, uključujući djecu, nasilno su odvođeni s ulica i držani tamo protiv svoje volje.
Ova ustanova, koja je radila između 70-ih i 80-ih godina, bila je mjesto jednog od najgorih kršenja ljudskih prava u Južnoj Koreji. Umjesto da obezbijedi skrb za ljude, mjesto je postalo poprište zlostavljanja od strane stražara i drugih zatvorenika.
Iako se Bratov Dom ponekad povezuje sa “Squid Gameom”, Hwang Dong-hyuk nije naveo da je direktno inspirisan ovim događajem.
Zaključak
“Squid Game” nije istinita priča, ali mnogi stvarni događaji i društveni problemi poslužili su kao inspiracija za temu i likove serije. Od štrajka Ssangyong Motors do široke kritike kapitalizma, serija je alegorija za ekstremne društvene nepravde koje mnogi ljudi prepoznaju iz stvarnog života.