Najbolja bh. biciklistkinja Lejla Njemčević završila je svoju najbolju sezonu kao druga biciklistkinja svijeta nakon posljednjeg Svjetskog kupa održanog u Lake Placidu u Sjedinjenim Američkim Državama. Između ostalog, uspjeh karijere je ostvarila na Evropskom prvenstvu u Danskoj na kojem je zauzela drugo mjesto na ravničarskoj stazi. Bila je to prva medalja u historiji bh. biciklizma sa Evropskog prvenstva. No, to nije sve.

Na utrkama Svjetskog kupa Njemčević je zauzela drugo mjesto na otvaranju sezone na utrci kupa u Češkoj Republici. Na drugoj seriji Svjetskog kupa u Francuskoj upisala je do tada najuvjerljiviju pobjedu na Svjetskom kupu s prednošću većom od 13 minuta ispred drugoplasirane Amerikanke Hannah Rae Otto. U posljednjoj utrci Svjetskog kupa u Lake Placidu naša takmičarka je osvojila treće mjesto na još jednoj ravničarskoj stazi, prenosi Klix.

U ukupnom poretku Svjetske serije najbolja bh. biciklistkinja zauzela je drugo mjesto sa 610 bodova iza Vere Looser, koja je sezonu okončala na prvom mjestu sa 660 bodova, dok je na trećoj poziciji Janina Wust sa 450 bodova.

“Bila je ovo nevjerovatna sezona u kojoj sam osvojila medalju na Evropskom prvenstvu, prvu u svojoj karijeri i prvu u historiji BiH. Također, osvojila sam drugo mjesto u poretku Svjetske serije. Nažalost od četiri najbitnije utrke ove sezone tri su bile ravničarske, što nije karakteristično za maratonsku disciplinu, a takve staze mi ne odgovaraju. Međutim, moj tim i ja smo se prilagodili te ostvarili sjajne rezultate. Iznimno sam zadovoljna postignutim, a pravi pokazatelj forme je upravo najteža utrka sezone u Francuskoj s gotovo 5.000 metara visinskog uspona, na kojoj sam ostvarila najdominantniju pobjedu do tada. Sada je na redu kratak odmor te nastavljamo s pripremama za narednu sezonu“, izjavila je Njemčević.

Ona je u karijeri dva puta osvajala Svjetsku maraton seriju, a što su do sada u historiji svjetskog biciklizma ostvarile samo Blaža Pintarić iz Slovenije te Sally Bigham iz Velike Britanije. Lejla je ove sezone osvojila i svoju 21. titulu državne prvakinje, a upisala je i ukupno četiri pobjede na UCI utrkama.

“Lejla je odvozila svoju najbolju sezonu u karijeri u kojoj je pokazala iznimno iskustvo na najbitnijim utrkama. Zasigurno da je kruna sezone bila medalja sa Evropskog prvenstva na ravničarskoj stazi na kojoj su prednost imale krupnije takmičarke. Ipak, iskusnom i pametnom vožnjom osvojila je drugo mjesto u sprint finišu. Posebno raduje činjenica da je bez obzira na profil staza u protekloj sezoni, Lejla svaku veliku utrku završila na podiju, što joj je u konačnici i donijelo drugo mjesto u ukupnom poretku Svjetske serije. Na domaćem terenu je ostvarila svoju 21. titulu državne prvakinje Bosne i Hercegovine“, rekao je njen trener Amar Njemčević.

Nakon kratkog odmora naša takmičarka novu sezonu započinje pripremnim utrkama u Španiji u januaru 2025. godine, prenosi Klix.