Edin Džeko trenutno je na odmoru nakon nastupa reprezentacije Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu, ali pitanje nastavka njegove karijere i dalje je otvoreno.
Dijamant je bez kluba jer mu je istekao ugovor sa Schalkeom. Ipak, klub iz Gelsenkirchena ne želi tek tako odustati od bh. napadača, koji je prošle sezone imao važnu ulogu u povratku Schalkea u Bundesligu.
Trener Miron Muslić želi zadržati Džeku u ekipi i jasno je da u njemu vidi iskustvo koje bi moglo biti važno i u novoj sezoni. Schalke se vraća u najjači rang njemačkog fudbala, a upravo bi igrač Džekinog profila mogao donijeti mir i autoritet u svlačionici.
Prema informacijama iz Njemačke, Džeko na stolu ima ponudu za produženje saradnje. Ukoliko je prihvati, postao bi jedan od najplaćenijih fudbalera u trenutnom kadru Schalkea.
Godišnja plaća bh. kapitena iznosila bi više od milion eura. Trenutno u Schalkeu takav nivo primanja imaju samo dvojica igrača, Kenan Karaman i Loris Karius.
Za klub iz Ruhra to bi bio veliki finansijski izdatak, ali i potez koji pokazuje koliko ozbiljno računaju na Džeku. Njegovo iskustvo, utjecaj u napadu i status koji ima u evropskom fudbalu nisu stvari koje Schalke lako može pronaći na tržištu.
Ipak, njemački mediji upozoravaju da bi ovakav dogovor nosio i određeni rizik. Ako Džeko nastavi igrati na nivou iz proljetnog dijela sezone, ulaganje bi se moglo pokazati opravdanim. U suprotnom, visoka plaća mogla bi otvoriti prostor za kritike.
Džeko će tako u narednim danima morati donijeti važnu odluku. Ostaje pitanje da li će nastaviti priču sa Schalkeom i vratiti se u Bundesligu, ili će kao slobodan igrač potražiti novi izazov.