Srpski košarkaši osvojili su brončanu medalju na Olimpijadi u Parizu, pobijedivši Njemačku rezultatom 93:83 u utakmici za treće mjesto.

Nikola Jokić, MVP NBA lige, predvodio je ekipu s impresivnim učinkom od 19 poena, 12 skokova i 11 asistencija, postavši tek četvrti igrač u historiji olimpijskih igara s triple-double učinkom.

Srbi su dominirali cijelim susretom i Nijemci se nisu uspjeli ozbiljnije približiti. Ova pobjeda predstavlja povratak Srbije za poraz u finalu Svjetskog prvenstva u Manili prošle godine, kada su Nijemci osvojili zlato, a Jokić nije igrao.

Selektor Njemačke, Gordon Herbert, pohvalio je srpsku reprezentaciju, nazivajući ih najboljom ekipom turnira. Ovo je 13. medalja za srpsku košarkašku reprezentaciju s velikih natjecanja, što potvrđuje njihov status košarkaške velesile.

“Nije završilo kako smo željeli, ali ovi momci su za tri godine dali svoju dušu i srca. Bili smo prava obitelj. Čestitke Srbiji, neka mi Francuzi oproste, ali igrali smo protiv najbolje ekipe na Igrama. Tužan sam jer je ovo kraj puta. Bilo je ovo nevjerojatno putovanje s ovim ljudima, ovim igračima. Situacija o kojoj kao trener možete samo sanjati.”

Nakon raspada Jugoslavije, Srbija je osvojila tri europska zlata, dva srebra i jednu broncu te dva svjetska zlata i srebra.

Na olimpijskim igrama, prije Pariza, imali su srebra u Riju i Atlanti. Kao dio reprezentacije SFRJ, srpski košarkaši osvojili su pet europskih, tri svjetska i jedno olimpijsko zlato 1980. u Moskvi.