U ponedjeljak su na atletskim natjecanjima Olimpijskih igara u Parizu održana četiri finala.

Favoriti su pobijedili u tri od njih, dok je u četvrtom, zbog kontroverzne sudačke odluke, diskvalificirana svjetska rekorderka na 5000 metara, Kenijka Faith Kipyegon, koja je ciljem prošla druga.

U muškom finalu skoka s motkom, fenomenalni Šveđanin Armand Mondo Duplantis (24) briljirao je, preskočivši sve visine iz prvog pokušaja. Obranio je zlato sa skokom od 6.00 metara, a potom postavio novi olimpijski rekord od 6.10 metara.

Svjetski rekord od 6.25 metara postavio je iz trećeg pokušaja. Srebro je osvojio Amerikanac Sam Kendricks s 5.95 metara, a broncu Grk Emmanouil Karalis s 5.90 metara.

Britanka Keely Hodgkinson (22) dominirala je na 800 metara, osvojivši zlato s vremenom 1:56.72. Srebro je pripalo Etiopljanki Tsige Duguma (23) s 1:57.15, dok je broncu osvojila Kenijka Mary Moraa (24) s 1:57.42.

Na 5000 metara, istočnoafričke atletičarke su dominirale. Kenijka Beatrice Chebet (24) pobijedila je ispred sunarodnjakinje i svjetske rekorderke Faith Kipyegon (30), dok je Nizozemka Sifan Hassan (31) završila treća.

Kipyegon je nakon utrke diskvalificirana zbog naguravanja s Etiopljankom Gudaf Tsegay, iako se čini da je Tsegay nagazila Kipyegon. Očekuje se žalba Kenije na ovu odluku. Brončana medalja trenutno pripada Talijanki Nadiji Battocletti.