Hrvatska nogometna reprezentacija u sezonu 2024./25. ulazi na 19. mjestu UEFA-ine ljestvice po petogodišnjem koeficijentu, premda je zapravo 18. zbog suspenzije Rusije.

No, u sljedeću sezonu Hrvatska ulazi na 20. mjestu jer su je Grčka i Izrael pretekli, a Rusija je još dalje pala na ljestvici.

Što se tiče sudjelovanja u europskim natjecanjima, nema većih promjena. Novi prvak Hrvatske trebao bi se uključiti u natjecanje od 2. pretkola Lige prvaka, dok će pobjednik Kupa Hrvatske krenuti od 1. pretkola Europske lige.

Drugi i treći klub iz HNL-a krenut će od 2. pretkola Konferencijske lige. Iako su male šanse, moguće su promjene u natjecanjima koje bi mogle rezultirati time da neki hrvatski klub profitira koeficijentom i uključi se u kasnijim fazama natjecanja.

Klubovi iz deset zemalja sigurno će sudjelovati u grupnoj fazi Lige prvaka, a to su Engleska, Italija, Španjolska, Njemačka, Francuska, Nizozemska, Portugal, Belgija, Turska i Češka.

Ako Dinamo Zagreb ponovno osvoji naslov prvaka Hrvatske, postoji mogućnost da se izravno plasira u skupinu Lige prvaka. Za to bi Dinamu trebala dva uvjeta: osvajač Lige prvaka u sezoni 2024./25. mora se kvalificirati kroz domaće prvenstvo, a Dinamo mora završiti s najvećim koeficijentom među prvacima država koje nemaju izravnog predstavnika u LP.

Dinamo Zagreb trenutno zauzima drugo mjesto među klubovima koji se natječu za izravni plasman u Ligu prvaka, s petogodišnjim koeficijentom od 42.000.

Ispred njega je škotski Rangers s koeficijentom od 52.000, dok su iza Dinama klubovi poput Šahtara, RB Salzburga, Olympiacosa i FC Kopenhagena.

Svaki bod koji Dinamo osvoji u europskim natjecanjima bit će od velike važnosti, pogotovo ako obrane naslov prvaka Hrvatske.

Za ostale hrvatske klubove, koji bi potencijalno mogli osvojiti naslov prvaka, UEFA-ina ljestvica nije presudna jer njihov europski koeficijent nije dovoljno visok da bi se mogli uključiti u borbu za izravni plasman u grupnu fazu Lige prvaka.