Španija je jučer osigurala prolazak u polufinale Eura pobijedivši Njemačku rezultatom 2:1 nakon produžetaka. U četvrtfinalu u Stuttgartu, gol odluke postigao je Mikel Merino u 119. minuti, privlačeći veliku pažnju svojim slavljem.

Merino je glavom postigao gol protiv Manuela Neuera, a svoj pogodak je proslavio kruženjem oko korner-zastavice. Ovaj neobičan način proslave zbunio je mnoge prisutne, no ubrzo se otkrio razlog iza tog slavlja.

Mikel Merino je na ovaj način odao počast svom ocu, Angelu Merinu, koji je prije 33 godine na istom stadionu proslavio svoj gol na isti način. Angel Merino je bio nogometaš koji je veći dio svoje karijere proveo igrajući za Osasunu, a 1991. godine postigao je gol protiv Stuttgarta u drugom kolu Kupa UEFA.

Angel je postigao drugi gol za Osasunu u 17. minuti, čime je pomogao svojoj ekipi da pobjedom 3:2 prođe u treće kolo takmičenja nakon 0:0 u prvom susretu. Proslavio je pogodak kruženjem oko korner-zastavice, što je njegov sin Mikel sada ponovio.

Mikel Merino je na ovom stadionu u Stuttgartu imao još jedan poseban trenutak u svojoj karijeri. U septembru 2020. godine, debitovao je za Španiju u utakmici Lige nacija protiv Njemačke, ušavši u igru u 57. minuti umjesto Sergija Busquetsa.

Ovo slavlje Mikela Merina ne samo da je donijelo radost njegovoj ekipi i navijačima, već je također bilo emotivno podsjećanje na njegovu porodičnu nogometnu istoriju. Povezanost oca i sina na istom stadionu učinila je ovaj trenutak još posebnijim.

Uz ovaj gol i slavlje, Španija nastavlja svoj put ka trofeju, a Mikel Merino postaje heroj ne samo zbog svoje igre, već i zbog emocionalne poruke koju je poslao svijetu.