Southampton je u nedjelju osigurao povratak u Premier ligu pobjedom nad Leeds Unitedom s 1:0 u finalu doigravanja Championshipa na Wembleyju.

Nakon ispadanja 2023. godine, Southampton se odmah vratio u najviši rang engleskog nogometa. Pobjednički gol postigao je Adam Armstrong u 24. minuti.

Leeds je imao priliku za izjednačenje u 94. minuti, no Daniel James je pogodio gredu. Southampton je time osvojio i 163 miliona eura nagrade za ulazak u Premier ligu.

U idućoj sezoni Premier lige pridružit će im se Leicester City i Ipswich Town. Ipswich Town će tako igrati u Premier ligi prvi put nakon 22 godine.

Leicester City se također vraća u Premier ligu nakon ispadanja prošle godine.

Southamptonova pobjeda na Wembleyju bila je ključna za njihov povratak među elitu. Ovaj uspjeh znači novi početak za klub nakon razočaranja prošle sezone.