Borac iz Banje Luke jučer je u zaostaloj utakmici prvog kola WWin lige pobijedio Velež rezultatom 2:1, no utakmica je izazvala kontroverze zbog suđenja Aleksandra Njegomirovića.

Iako rezultat sam po sebi ne bi bio sporan, središnja figura susreta bio je upravo sudac Njegomirović, koji je svojim odlukama izazvao val kritika.

Ključni trenutak dogodio se u 56. minuti kada je igrač Borca, Savo Šušić, grubim startom s obje noge na Mihaela Mlinarića zaslužio crveni karton, no Njegomirović mu je dodijelio samo žuti.

Ovakav potez šokirao je navijače i stručnjake, jer bi u većini liga širom svijeta Šušić sigurno bio isključen i suspendiran na nekoliko utakmica.

Ovaj incident podsjetio je na raniju povredu igrača Sarajeva, Nemanje Anđušića, na istom stadionu, kada suci nisu dosudili ni prekršaj.

S druge strane, kapiten Veleža, Edi Vehabović, dobio je dva žuta kartona u prvom poluvremenu i bio isključen, što je dodatno olakšalo put Borcu do pobjede.

Kritičari tvrde da suđenje u bosanskohercegovačkoj ligi sve češće izaziva sumnje u nepristranost i kvalitetu. Takvi nesportski startovi, kakav je bio Šušićev, mogu ozbiljno ugroziti karijere igrača, ali čini se da arbitri na bh. terenima ne prepoznaju ili ne reagiraju adekvatno na ovakve opasnosti.

Postavlja se pitanje hoće li neka buduća povreda konačno natjerati odgovorne da reaguju i zaštite igrače od ovakvih nesportskih poteza.

Javnost je podijeljena, a snimak incidenta se proširio društvenim mrežama, gdje mnogi korisnici osuđuju suca Njegomirovića.

Očigledno je da je potrebna ozbiljna reforma suđenja kako bi se spriječili ovakvi slučajevi u budućnosti.