Komitet za sudije i suđenje Nogometnog saveza BiH suspendovao je najboljeg bh. sudiju Irfana Peljtu na šest utakmica zbog grešaka utvrđenih nakon derbija između Zrinjskog i Borca, potvrđeno je za Klix.ba.

Derbi u Mostaru (1:1) sudio je Irfan Peljto uz pomoćnike Senada Ibrišimbegovića i Emira Zahiragića, dok je VAR sudija bio Luka Bilbija, kojem je asistirao Josip Čolić. Analizom je utvrđeno da je Peljto pogriješio u tri situacije. U 25. minuti nije dosudio penal za Borac, a Zrinjski je odmah nakon toga postigao gol nakon prekršaja koji nije bio sankcioniran.

Također, u sudijskoj nadoknadi Zrinjski je, prema mišljenju Komiteta za sudije, oštećen zbog nedosuđenog penala. U svim ovim situacijama VAR nije intervenisao, pa je i VAR sudija Luka Bilbija takođe suspendovan na šest utakmica.

Izvršena je analiza i uoči suđenja na utakmicama Zrinjskog i Borca, kao i Slobode i Veleža. Pored Peljte, kažnjen je i zenički arbitar Sabrija Topalović, koji je sudio susret Slobode i Veleža (1:1). U 45. minuti nije dosudio penal za Tuzlake, zbog čega je dobio dvije utakmice suspenzije.

VAR sudija u tom meču bio je Dragan Kesić, koji također nije reagovao, te je i on suspendovan na dva meča.

Što se tiče gola Slobode iz 92. minute, Komitet za sudije je pojasnio da nije bilo moguće odrediti ofsajd, jer nisu bili u potpunosti vidljivi svi igrači odbrane. Odluka sudijskog tima na terenu bila je priznavanje pogotka, a s obzirom na to da nije bilo jasnog dokaza za drugačiju odluku, VAR nije mogao intervenirati.

Podsjećamo, Irfan Peljto će večeras u prvom kolu Lige prvaka sudeći utakmicu između Club Bruggea i Borussije Dortmund.