Fudbalska Evropa sinoć je mogla vidjeti o novom golgeterskom podvigu napadača Manchester Cityja Erlinga Haalanda, koji je postigao pet golova u ubedljivoj pobjedi ”građana” na gostovanju ekipi Lutona (6:2).

Možda je Norvežanin mogao do još kojeg pogotka da ga Pep Gvardiola nije izveo iz igre u 77. minutu, ali u svakom slučaju ovo je još jedan ovakav podvig Cityjeve gol-mašine.

Kad kažemo ”još jedan” podvig, prije svega mislimo na njegovih pet golova iz meča protiv Leipziga prošle godine u Ligi šampiona, kada je Manchester City slavio sa 7:0, a Haland pogađao u periodu od 22. do 58. minuta.

Nešto slično je uradio i Leo Messi 2012. godine, u utakmici Lige šampiona između Barselone i Leverkuzena (7:1), a stariji ljubitelji fudbala pamte i pet gplova Olega Salenka na Mundijalu 1994. godine u utakmici Rusije i Kameruna (6:1).

‘A kada su u pitanju naši fudbaleri, u svježem sjećanju nam je ”petarda” Luke Jovića koji je 2018. godine kao član Ajntrahta iz Frankfurta postigao pet golova protiv Fortune iz Dizeldorfa (7:1) u Bundesligi’, navodi jedan srbijanski portal.