Piše: Haris Jaganjac
Samo među prostor je prazan! Da li je igra 11 protiv 11 kompleksnija od igre 1 na 1?
Vjerovatno je za pretpostaviti da će se selektor i njegov stručni štab odlučiti za povučeniju igru protiv Nizozemske i prepustiti im posjed lopte?
Posjed lopte protivnika mora biti planirani preduslov za transformaciju po osvojenoj lopti, odnosno kontranapad. Cilj posjeda lopte protivnika je osvojiti loptu, a svrha poentirati kontranapadom (završnica s realizacijom).
U slučaju da protivnik spriječi kontranapad, treba nastojati zadržati loptu u posjedu.
Da li selektor Sergej Barbarez u selekciji ima odgovarajuće profile igrača za igru na planski osmišljene kontranapade? Nisam baš siguran.
Kao što smo rekli, da bi se uopće došlo u priliku za kontranapad bilo koje vrste (npr. direktnim dubinskim pasom), potrebno je pripremiti ili, bolje reći, primorati protivnika na grešku, bilo presijecanjem i osvajanjem lopte iz njegovih pas linija, direktnim duelima ili na drugi način. Prvo treba osvojiti loptu (gdje i kada) da bi znali koji uigrani obrazac primijeniti! Naravno, postoje i nasumični kontranapadi – “ako se nešto desi, desi se”…
Šta ako Nizozemci svjesno, u određenim periodima utakmice, prepuste inicijativu našoj reprezentaciji? Da li selektor ima na umu da je i ova nizozemska taktička opcija moguća?
Koliko je moguće da naša reprezentacija uspješno igra posjed lopte? U svakoj igri prepuštenog posjeda lopte veći su rizici za gubljenje lopte. Nizozemci imaju izuzetno brze igrače, ne samo u prednjoj liniji, koji su proaktivni u kontranapadima.
Selektor i njegov stručni štab ne bi se trebali samo uzdati u “ostaviti srce na terenu”, “patriotizam” (nemam ništa protiv jasno i iskreno usmjerenog patriotizma), “moramo igrati borbeno, sve ostalo će doći”, “igrat ćemo borbeno” ili “dogovorili smo se u svlačionici”, jer je uspjeh iz ovakvih pristupa kratkoročan.
Utakmica protiv Nizozemske na rasporedu je u subotu.