Izjednačujući pogodak Španije protiv Gruzije u sinoćnjem duelu osmine finala Eura izazvao je mnogo polemika.

U 29. minuti utakmice, Gruzija je vodila rezultatom 1:0, dok su Španci kontrolisali igru i stvarali pritisak oko gruzijskog gola.

Rodri je poslao loptu na lijevu stranu do Nice Williamsa koji mu ju je proslijedio nazad. Rodri se sjajnim prvim dodirom namjestio na udarac lijevom nogom i pogodio za 1:1. Međutim, Gruzijci i mnogi neutralni gledaoci očekivali su da će sudija u VAR sobi, Jerome Brisard, poništiti pogodak.

Razlog za polemiku bio je prisustvo Alvara Morate u ofsajd poziciji u trenutku Rodrijevog šuta. Iako nije igrao loptom, Morata je bio dovoljno blizu putanji lopte da bi mogao ometati golmana Giorgija Mamardashvilija.

Bez intervencije iz VAR sobe, glavni sudija meča, Francois Letexier, pokazao je na centar, priznavši pogodak.

Nogometni zaljubljenici širom svijeta bili su nezadovoljni tom odlukom francuskih arbitara, posebno jer je u grupnoj fazi zbog slične situacije poništen pogodak za Nizozemsku protiv Francuske.

U toj utakmici, pri rezultatu 0:0 u 68. minuti, Memphis Depay je šutirao, Mike Maignan je odbranio, a lopta je došla do Xavija Simonsa. Simons je postigao gol, ali je on poništen zbog ofsajda u kojem se nalazio Denzel Dumfries. VAR sudija Stuart Attwell je procijenio da je Dumfries ometao Maignana.

Nizozemci su smatrali da je Dumfries bio dovoljno udaljen od Maignana i da mu nije smetao. Nakon sinoćnje odluke da se prizna Rodrijev pogodak pod sličnim okolnostima, Nizozemci će biti još više razočarani.