Na današnji dan prije deset godina, nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine igrala je protiv Nigerije u drugom kolu grupe F na Svjetskom prvenstvu u Brazilu.

U 21. minuti susreta, Edin Džeko postigao je gol za vodstvo 1:0, no gol je poništen zbog nepostojećeg ofsajda. Zvjezdan Misimović odlično je asistirao Džeki, koji je matirao golmana Vincenta Enyeamu, ali pomoćni sudac Mark Rule signalizirao je ofsajd.

Na ponovljenom snimku jasno se vidjelo da je nigerijski desni bek Efe Ambrose bio najbliži svom golmanu, čime je gol trebao biti priznat. Nigerijac Peter Odemwingie postigao je gol u 29. minuti, donijevši pobjedu svojoj ekipi rezultatom 1:0.

Ova odluka eliminirala je BiH iz daljnjeg natjecanja. VAR tehnologija kasnije je uvedena kako bi se izbjegle ovakve greške.

Nekoliko mjeseci kasnije, glavni sudac Peter O'Leary priznao je svoju grešku. Izjavio je da je asistent podigao zastavicu, a on donio odluku, preuzimajući odgovornost.

Da je bio u boljoj poziciji, ne bi dosudio ofsajd.