Emiliano Dibu Martinez ponovo je postao heroj Argentine. Golman koji je prvak Južne Amerike i svijeta odbranio je dva penala u četvrtfinalu Copa Americe protiv Ekvadora, čime je omogućio Argentini da nastavi odbranu naslova.

U regularnom dijelu utakmica je završila 1:1 u Houstonu. Argentina je povela golom Lisandra Martineza u 35. minuti. Ekvador je imao veliku priliku za izjednačenje u 62. minuti, ali je Enner Valencia promašio penal pogodivši stativu.

U sudačkoj nadoknadi, Kevin Rodriguez je spasio Ekvador izjednačivši rezultat. U raspucavanju penala prvi je pucao Lionel Messi, ali je njegov pokušaj panenkom završio na prečki. Martinez je potom odbranio prva dva penala Ekvadora, koje su izveli Angel Mena i Alan Minda.

Svi ostali igrači su bili uspješni u izvođenju penala, ali je Martinez osigurao ključnu prednost svojoj momčadi na početku serije. Statistika Emiliana Martineza u odbrani penala za reprezentaciju je impresivna.

Pogledajte kako je Martinez branio penale OVDJE.

Od 24 penala, samo je 12 puta lopta završila u njegovoj mreži.

Odbranio je devet udaraca s 11 metara, dok su dva promašena i jedan pogodio okvir gola. Martinez je time postao ključni igrač za Argentinu u ovom natjecanju.