Egipat je trijumfirao nad Alžirom rezultatom 29:21, osvojivši tako prestižno Afričko prvenstvo u rukometu.

Egipćani su pokazali svoju dominaciju tijekom cijelog natjecanja s impresivnih šest pobjeda u šest utakmica. Nizali su uvjerljive pobjede protiv Gvineje (33:15), Konga (34:19), Kameruna (35:16), Angole (37:25) te Tunisa (30:25) u polufinalu, prije nego što su na kraju nadvisili Alžir.

Ovaj trijumf Egipta ima i značajne posljedice za hrvatsku rukometnu reprezentaciju, koja se nedavno borila na Europskom prvenstvu, završivši na 11. mjestu pod vođstvom izbornika Gorana Perkovca.

Za Hrvatsku sada slijede kvalifikacije za Olimpijske igre u Parizu ove godine. Kvalifikacijski format uključuje tri turnira u ožujku, svaki s četiri ekipe, gdje će se dvije najbolje momčadi iz svake skupine kvalificirati za Olimpijske igre.

Zbog Egiptovog osvajanja Afričkog prvenstva, Hrvatska će biti smještena u kvalifikacijsku skupinu s pobjednikom između Švedske i Njemačke s Europskog prvenstva, Austrijom te Alžirom kao drugoplasiranom s Afričkog prvenstva.

Ovaj razvoj događaja znači da Hrvatska neće imati lakši put do Olimpijskih igara u Parizu. Da je Egipat neočekivano izgubio u finalu od Alžira, Hrvatska bi imala lakši raspored s Španjolskom, Brazilom i Bahreinom.

Međutim, situacija je takva da Perkovčevi izabranici moraju tražiti put do Igara kroz izazovnu konkurenciju Švedske/Njemačke, Austrije i Alžira.