Evropsko prvenstvo u fudbalu započinje 14. juna 2024. godine, a ljubitelji fudbala s nestrpljenjem iščekuju utakmicu između Njemačke i Škotske na Allianz Areni u Minhenu, koja će otvoriti 17. izdanje turnira najboljih reprezentacija Evrope.

Ovo je odlična prilika da se prisetimo nekih od najzanimljivijih finala Evropskog prvenstva.

Euro 1976 Čehoslovačka – Zapadna Njemačka

Jedini fudbalski turnir održan u Jugoslaviji imao je za finaliste Zapadnu Njemačku i Čehoslovačku. Čehoslovačka je do finala došla pobedivši Holandiju nakon produžetaka rezultatom 3:1, dok su Nemci savladali domaćina Jugoslaviju takođe nakon produžetaka rezultatom 4:2. Jugoslavija je vodila 2:0 nakon prvog poluvremena, ali su Nemci napravili preokret. Finalna utakmica završila je izvođenjem penala, a odlučujući gol postigao je Antonin Panenka udarcem koji danas nosi njegovo ime.

Euro 2004 Portugal – Grčka

Prvenstvo 2004. godine igrano je u Portugalu, a domaćin je u polufinalu pobedio Holandiju golovima Ronalda i Manichea, što je izgledalo kao najava osvajanja titule. Međutim, Grci, predvođeni Angelosom Charisteasom, imali su druge planove. Nakon što su u grupnoj fazi pobedili Portugal rezultatom 2:1, Grci su u četvrtfinalu savladali Francusku rezultatom 1:0, a strijelac je bio Charisteas. U polufinalu su, nakon 0:0 u regularnom delu, slavili srebrenim golom Dellasa. U finalu je Charisteas postigao gol za pobedu od 1:0, donoseći Grčkoj prvu titulu evropskog prvaka.

Euro 1988 Holandija – Sovjetski Savez

Holandija je osvojila svoje prvo veliko takmičenje 1988. godine. Vođeni totalnim fudbalom Rinusa Michelsa, Holanđani su konačno zaboravili poraz iz finala Svetskog prvenstva 1974. Michels, sada bez Cruyffa, imao je nove zvezde poput Franka Rijkaarda, Ruuda Gullita i Marca Van Bastena. Van Basten je u finalu postigao jedan od najpoznatijih golova u istoriji, savršen volej iz nemoguće situacije, donoseći Holandiji pobedu od 2:0 protiv Sovjeta.

Euro 2012 Španija – Italija

Španija je krunisala generaciju koja je procvetala pod Luisom Aragonesom osvajanjem Eura 2008. Pod vođstvom Vicentea del Bosquea, Španci su 2010. godine postali svetski prvaci. Na Euru 2012., Španija je dominirala Italijom u finalu, pobedivši sa 4:0 golovima Silve, Albe, Torresa i Mate. Bio je to treći evropski trofej za Španiju, nakon titula iz 1964. i 2008.

Euro 2000 Francuska – Italija

Početak novog milenijuma doneo je jedno od najuzbudljivijih takmičenja u istoriji. Prvenstvo održano u Holandiji i Belgiji videlo je Francusku, tada aktuelnog svetskog prvaka, kako opravdava svoj status favorita. U četvrtfinalu su pobedili Španiju sa 2:1, a u polufinalu Portugal zlatnim golom Zidanea sa bele tačke. Finale je donelo dramu – Italija je vodila 1:0 sve do 94. minute kada je Wiltord izjednačio. David Trezeguet je u 113. minuti zlatnim golom doneo Francuskoj drugu evropsku titulu. Novi heroj bio je Zidane, najbolji igrač Francuske i jedan od najvećih fudbalera u istoriji.