Prvi dio sezone Premijer lige Bosne i Hercegovine je iza nas, a umjesto da pričamo o kvaliteti fudbala, uzbudljivim utakmicama i talentima na terenu, fokus je ponovo na suđenju. I to ne bez razloga. Najveći paradoks ovog dijela prvenstva jeste činjenica da je uvođenje VAR tehnologije, koje je trebalo poboljšati kvalitet suđenja i smanjiti kontroverze, donijelo potpuno suprotan efekat.

VAR je u svijet fudbala uveden kao alat koji će otkloniti očigledne greške sudija i povećati pravdu na terenu. No, u Bosni i Hercegovini, umjesto da bude saveznik transparentnosti, VAR je postao oružje koje unosi još veću konfuziju i nepovjerenje među navijače, igrače, trenere i klubove.

VAR ili „vatra“ koja gasi fudbalski entuzijazam
Od početka sezone svjedočili smo nizu kontroverznih odluka koje su obilježile mnoge ključne utakmice. Nažalost, često se čini da sudije ne koriste VAR kao alat za ispravljanje svojih grešaka, već da njegovo korištenje izaziva još veći haos. Jednom se sumnjiva situacija pregledava deset minuta, dok se drugi put ni očigledna pogreška ne smatra vrijednom provjere.

Poseban problem je što mnoge odluke ostavljaju dojam subjektivnosti. Situacije poput nedosuđenih penala, poništenih golova zbog minimalnih ofsajda ili ignorisanja grubih prekršaja postale su svakodnevica. Umjesto da rasprave o suđenju budu smanjene, VAR je samo proširio prostor za polemike. A to je posebno razočaravajuće jer je uvođenje ove tehnologije trebalo podići Premijer ligu BiH na viši nivo.

Sudije pod povećalom – ili bi bar trebale biti
Ipak, glavni problem ne leži u tehnologiji, već u ljudima koji je koriste. Sudije Premijer lige BiH već godinama nisu na nivou koji zahtijeva profesionalni fudbal. Ove sezone očekivala su se poboljšanja kroz edukaciju i implementaciju VAR-a, ali izgleda da su naši arbitri ostali zarobljeni u istim starim greškama.

Često se stiče utisak da sudije ne razumiju kako koristiti VAR ili, još gore, da ga koriste selektivno. Da li je to nedostatak znanja, pritisak s tribina ili možda nešto treće – teško je reći. Ono što je jasno jeste da povjerenje u regularnost takmičenja nikada nije bilo niže.

Kakva je poruka za klubove i navijače?
U ovakvim uslovima, teško je kriviti klubove i navijače što gube strpljenje. Kada sudijske odluke direktno utiču na rezultate i poredak na tabeli, svaka pobjeda ili poraz postaje tema za sumnju. A to je najveća opasnost za sport – gubitak vjerodostojnosti.

Ako se nastavi ovakav trend, Premijer liga BiH će se sve više udaljavati od ozbiljnih evropskih takmičenja, a domaći fudbal gubiće na popularnosti. Mladi igrači će odlaziti, navijači će se okretati stranim ligama, a klubovi će se boriti s dugovima i padom interesa.

Šta dalje?
Rješenje ovog problema nije jednostavno, ali prvi korak mora biti reforma sudijske organizacije. Potrebno je uvesti strože kriterije za sudije, bolje ih edukovati i insistirati na odgovornosti za greške. Tehnologija poput VAR-a može pomoći samo ako je koriste kompetentni ljudi koji shvataju njenu svrhu.

Premijer liga BiH ima potencijal da bude zanimljivo i kompetitivno takmičenje, ali samo pod uslovom da se suđenje izvuče iz ralja kontroverzi. VAR nije magični štapić, ali može biti moćan alat – ako ga koristimo kako treba. U suprotnom, i dalje ćemo svaku sezonu sumirati pričama o sudijama, umjesto o golovima, pobjedama i titulama. A to je najveći poraz za bh. fudbal.