U osmini finala Kupa Kralja koje se činilo prilično mirnim, neočekivani junak se pojavio u obliku trećeligaša Unionistas de Salamanca, koji je iznenadio nogometni svijet eliminiravši Villarreal nakon serije jedanaesteraca. Utakmica je bila prava saga, protežući se kroz dva dana sportskog uzbuđenja.

Počelo je obećavajuće za Villarreal, kada je Ilias Akhomach postigao gol osam minuta prije kraja, sugerirajući da će favorizirana “Žuta podmornica” preuzeti kontrolu nakon teške borbe.

Međutim, samo pet minuta kasnije, Alfred Planas izjednačuje rezultat s bijele tačke. U tom trenutku, došlo je do neplaniranog prekida igre zbog kvara na reflektorima.

Nakon odgode, utakmica se nastavila sljedeći dan (danas) u 16:30 sati, protivno željama domaćina koji su vjerovali da imaju Villarreal pod pritiskom. Produžeci su donijeli dodatnu dramu.

Unionistas de Salamanca izdržali su produžetke, a konačna odluka pala je nakon napetih serija jedanaesteraca. U totalu je izvedeno čak 16 udaraca s bijele tačke, a u ključnom trenutku, Kiko Femenia iz Villarreala poslao je loptu visoko iznad gola, otvarajući vrata slavlju domaćina.